27/08/2015

Hello!Witam! Jestem Marta, uwielbiam eksperymentować w kuchni, a że czasem mi pysznie wychodzi to chętnie przekazuję przepisy dalej. 

Ten blog powstał z czystej chęci szybkiego podzielenia się z rodziną i znajomymi fajnymi przepisami. Do tej pory robiłam to przez maila co nie zawsze się sprawdzało i nie zawsze mogłam wszystko znaleźć. Więc oto jest blog. A do pisania bloga już dwa razy się zabierałam,  mam nadzieję, że do trzech razy sztuka i teraz już pójdzie z górki.
Na tej stronce będę umieszczać zdjęcia i przepisy potraw, które goszczą na naszym stole. Będą to zdrowe propozycje na śniadania, lunch i obiady/ kolacje oraz najważniejsze (przynajmniej dla mnie) zdrowe desery i ciasta! 
W naszym domu od prawie roku ze względów zdrowotnych nie jemy glutenu i nabiału co bardzo dobrze nam służy. Dodatkowo rzuciliśmy cukier rafinowany i wszelkie sklepowe słodkości, nie spożywamy żywności przetworzonej i gotowców, unikamy jedzenia w puszce. Staramy się jeść w miarę możliwości świeże, organiczne lub lokalne owoce i warzywa. Od niedawna nie jemy mięsa, z wyjątkiem ryb. Dużo zmian żywieniowych nastąpiło ostatnio w naszym życiu, jest to dla mnie kulinarne wyzwanie, sama ciągle się uczę gotować na nowych zasadach a nasze samopoczucie i ogólna poprawa zdrowia tylko mnie utwierdza, że idziemy w dobrym kierunku. Dodatkowo już po pierwszych tygodniach zakupów bezmięsnych zauważyłam jak dużo oszczędzamy - dodatkowy bonus (!), w miejsce mięsa jemy więcej soczewicy, ciecierzycy, fasoli, a także orzechy, pestki i kasze. Jest wiele książek, filmów dokumentalnych,  które przekonały nas do takiej zmiany i o których na pewno napiszę. 
Także zapraszam!
*Przepisy będą pisane w dwóch językach angielskim i polskimHello! I'm Marta and I love to experiment in my kitchen and bacuase sometimes it turns out  to be so yummy, here I am passing them on.

This blog has been created simply to quickly share my meals with family and friends, sharing it via email can be difficult and very messy too. I have been attempting to start a blog twice already, I hope this third time is a lucky one.
I am gonna be sharing what we eat for breakfasts, lunches and dinners/ suppers and most important healthy desserts and cakes. 
Because of the health problems, in our house for almost a year we haven't been eating gluten and dairy, which appears to be a right way to go. Additionally we don't use refined sugar and other artificial sweeteners, we don't eat processed food or ready-made meals and we avoid canned food.  We try to eat fresh, organic or local fruits and vegetables. We have just decided to stop eating meat, with exception to occasional fish. There has been many changes in our diet, for me this is truly a challenge, but seeing how well our family responds to that I can say for now it is the right direction. Additionally in my first week of non-meat food shopping, I have noticed how much we save (extra bonus !), in a place of meat we eat more lentils, chickpeas, beans and more nuts, seeds and some groats. There are many books or documents that encouraged us to make this change and I will definiately mention it later on.

Welcome!
*this blog will be written in two languages, Polish and English